Vitajte v Ateliéri Pamplemusa
Ľudstvo už po mnohé tisícročia využíva hlinu a rôzne spôsoby jej spracovania pri vytváraní predmetov bežnej dennej spotreby, alebo i vzácnych umeleckých diel. V tom spočíva kúzlo tohto zdanlivo obyčajného materiálu, nekonečné množstvo možností, ktoré ľudia s ním pracujúci a tvoriaci, majú.
Od úplného malička som veľmi rada kreslila, a neskôr som kreslenie využívala počas môjho štúdia na Vysokej škole priemyselného umenia v Budapešti. Získané vedomosti som mohla uplatniť v nasledujúcich rokoch počas svojho pôsobenia v rôznych médiách, predovšetkým venovaných dizajnu, architektúre a umeniu.
Až neskôr ma zaujali možnosti, ktoré nám dáva hlina a keramika a to nielen v rámci samotnej tvorby, ale aj celkového vnímania sveta okolo seba. Pri tomto procese mi boli a sú veľkou inšpiráciou keramikári Juraj Maco a Eva Macová, ktorí disponujú nielen nesmierne širokými znalosťami materiálu a techník, ale aj vzácnym životným postojom, ochotou pomôcť a načúvať druhým, pokorou, a úžasným remeselným majstrovstvom.
Môj Ateliér Pamplemusa vznikol postupne a pomaly a je venovaný predovšetkým keramickej tvorbe, pri ktorej sa snažím využívať tradičné, alebo už zabudnuté remeselné postupy, no zároveň vytvárať predmety so vzťahom k súčasnosti.
Dúfam, že sa Vám moja tvorba bude páčiť a že Vám pohľad na ňu, či už virtuálne, alebo vo Vašej blízkosti spríjemní deň.
Barbora Hrvolová
P. S. Pýtate sa prečo Pamplemusa? Iba tak... pre potešenie zo zvuku toho slova, ktoré v španielčine znamená grepfruit, alebo aj sa ním označujú flirtujúce dievčatá. Možno pre koncovku "múza", ktorá ma zaujala a keď to tak celé vezmem spolu, dáva to zmysel. Práca s hlinou, vodou, ohňom, vzduchom a rôznymi materiálmi je podnecujúca, sladká, ak sa niečo podarí, ale i horká v tom druhom prípade, inšpirujúca, lákavá. Niekedy si však treba počkať, až bude mať múza náladu na flirtovanie, a niektoré výsledky sú jednoducho dielom vrtkavej náhody fyzikálneho procesu v žeravých útrobách pece. Takže... Pamplemusa.